Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de

Komentáře

ke článku: Husitské války podvržená legenda, recenze
ze dne 11.12.2000, autor článku: Jan Celý

Komentář ze dne: 16.08.2011 16:43:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - strojmir (@)
Titulek: poznámka
Poznámek bych měl více, především, že socialistické klišé, které je správně vylíčené v článku dnes naopak spíše střídá klišé, které nám má sdělovat toliko, že husité nebyli ničím jiným, než loupežníky, kvůli kterým tolik utrpěly vzkvétající Čechy. Pokud vůbec kdy někdo věřil, že občanská válka s náboženským podtextem vzniklá z krize církve, která se v té době již na hony vzdálila spiritualitě prostých, ale i mnohých urozených pánů, mohla mít jiný nežli krutý charakter a to na obou stranách, musel to být jedině naprostý laik bez znalosti základních údajů té doby. Hlavní poznámku bych však směřoval k osobě Žižky. Jeho vojenský talent je totiž nezpochybnitelný a to že jej prokázal především v malých střetnutích na tom nic nemění. Je naopak podivuhodné že ve všech těchto známějších bitvách stál proti násobné přesile a několikrát se také ocitl v obklíčení, přesto vždy zvítězil a to buďto drtivě, nebo alespoň takticky, tak jako například v zde bagatelizovaném střetnutí na Vítkově. Nepochybn

Komentář ze dne: 16.08.2011 16:46:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - strojmir (@)
Titulek: Re: poznámka
Nepochybně šlo o množstvím malé střetnutí, jenomže toto střetnutí mělo nakonec rozhodující význam pro výsledek obléhání Prahy velkou přesilou křižáckých vojsk a nakonec tím také celé I.křížové výpravy do Čech. Naprosto však mě uniká podstata tvrzení, že v bitvě u Kutné hory šlo o šarvátku. Pokud vím, Žižkova armáda se vlivem zrady Kutnohorských dostala do takřka bezvýchodné situace, sevřená v obklíčení velikého křižáckého vojska. To že jej Žižka nakonec brilantním ústupovým manévrem a následně o pár dnů později nečekaným protiútokem dokázal proměnit ve zdrcující porážku Zikmundova vojska je obdivuhodné. Po střetnutích u Nebovid,Haber a Německého Brodu tak na bojišti zůstalo až několik tisíc křižáků, sám Zikmund málem padl do zajetí a již nikdy se pak výprav do Čech osobně neúčastnil. Nazvat toto šarvátkou je nepochopitelné.

Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server