Akce na Starém Jičíně, reportáž

Autor: Trouble <(at)>, Téma: Reportáže, Vydáno dne: 24. 10. 2000Zřícenina hradu Starý Jičín je již po několik let památkou, která díky zdejším nadšencům nechátrá, ale snaží se do svých rozlehlých hradeb přilákat nejen nahodilého návštěvníka, ale i diváka. Pořádají se zde několikrát do roku nejrůznější akce, při kterých zpravidla nechybí historický šerm a jiné ukázky způsobů zašlých časů.

Jednou z nejzajímavějších akcí, které se letos konaly byla asi sobotní noční prohlídka hradu spojená s vystoupením dvou skupin HŠ (tuším Cordiallo a Allegros) pořádaná koncem léta. Kdo se přišel podívat, určitě nelitoval. Sice si musel zaplatit symbolické výjimečné vstupné (mimo akce je samozřejmě zřícenina volně přístupná), ale velmi dobře se zde mohl najíst i napít a pomalu čekat až nastane desátá hodina, při které už byla pořádná tma a chystalo se večerní vystoupení. Nejprve diváci shlédli inscenaci pověsti, která se váže k starojickému hradu a potom formou mnoha za sebou řazených šarvátek mohli shlédnout umění šermířů s nejrůznějšími zbraněmi.

Náročný divák by mohl mít nejrůznější připomínky, ale turista divák byl zajisté spokojen a navíc po zajištění potřebných formalit bylo možné na hradě "legálně" přespat, což jsem přivítal, protože bych se domů stejně včas nedostal.

Byl to krásný večer, příjemné zpestření všedního života s nádechem historie. Vřele doporučuji pro příští sezónu!

Starý Jičín - příprava na vystoupení
Starý Jičín - příprava na vystoupení

Starý Jičín - jedno z mnoha vystoupení
Starý Jičín - jedno z mnoha vystoupení