Půdorysy našich hradů, aneb který je největší?

Autor: Trouble <(at)>, Téma: Architektura, Zdroj: (půdorysy většinou podle D. Menclové, České hrady, Praha 197, Vydáno dne: 24. 09. 1998Každý, kdo trochu víc čte o našich hradech, zajisté dobře ví, jak často se o tom kterém píše, že je největší. Určitě jedním z ohledů může být například mohutnost stavby, výška budov, hradeb, počet věží či bran. Pak zjistíme, jak velmi mohutné jsou hrady jako Pernštejn, který má budovy vysoké jako málokterá věž na ostatních hradech, ale svou rozlohou by se mnohým zříceninám nevyrovnal. Nebo třeba nepříliš rozlehlý Landštejn, jehož dvě mohutné čtverhranné věže spojené palácem dávají hradu mohutný ráz.

V rozloze se určitě nic nevyrovná Pražskému hradu, a to i kdybychom nakreslili jeho románskou podobu. Není se ovšem čemu divit, šlo vlastně o centrum státu (město), a mnozí celkem správně Pražský hrad za "hrad" vlastně nepovažují a říkají mu hradiště či zámek. Pak se často můžeme setkat s názorem, že největší český hrad, co se rozlohy týká, je Helfenburk nebo jinde zase Rabí. Faktem je, že největší půdorys hradu, tedy i přilehlých hradeb by mohl mít třeba východočeský Potštejn. Zde již Jiří z Poděbrad nechal postavit čtvrtý (!) hradební okruh a Pernštejnové hrad dále rozšířili. Takže samotný hrad není až tak veliký, ale pásy hradeb jsou impozantní. A rovněž Dívčí Kámen (Maidštejn) by zřejmě oba dříve zmíněné velikány předstihl. U něho bychom zase mohli napočítat až osm bran, kdybychom vzali v úvahu latrán. Rozlehlé hradby má také například Kašperk.

Na Moravě se o jednom hradu říkává, že je největší ve střední Evropě. Asi tušíte, že jde o Helfštejn, který svou rozlohou asi udiví každého návštěvníka. Délka hradního areálu je bezmála 300 metrů, ovšem ne každý ví, že nedaleké Hukvaldy těch 300 metrů hladce překonají. Helfštejn je ovšem zase poněkud širší a tak snad mají jeho zastánci pravdu.

Připravili jsme pro vás pár skromných náčrtků, které nejsou zrovna ukázkovými plány hradu, ale dávají docela zajímavou možnost porovnání jednotlivých staveb co se rozlohy týče, protože jsou všechny ve stejném měřítku.

Můžeme si už jenom postesknout nad Spišským hradem, který už neleží na našem území a který by svou rozlohou určitě české i moravské velikány překonal. Nemáme jeho půdorys, pohled na hrad od východu však dává tušit, že délka hradeb před vlastním hradem nějakou tu stovku má a hrad samotný je rovněž poměrně rozsáhlý.

Některé vybrané objekty, rádoby sestavené podle rozlehlosti:


Helfštejn

Hukvaldy

Potštejn

Dívčí Kámen (Maidštejn)

Rabí

Helfenburk

Kašperk

Karlštejn

Velhartice

Landštejn

Točník

Litice

Kalich