Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Dětem

Omalovánky hradů III., Jak si pan Půta z ciziny na Rábí přivezl čerta

Rábí je po hradě Hukvaldy největší zříceninou u nás a proslavilo se hlavně za husitských válek, protože právě při jeho obléhání přišel slavný hejtman Jan Žižka z Trocnova o své druhé oko. Existuje ale i méně známý příběh, který se odehrál v hradních zdech.

RábíRábí je po hradě Hukvaldy největší zříceninou u nás a proslavilo se hlavně za husitských válek, protože právě při jeho obléhání přišel slavný hejtman Jan Žižka z Trocnova o své druhé oko. Existuje ale i méně známý příběh, který se odehrál v hradních zdech.

Ve 14. století hrad patřil mocnému pánu Půtovi Švihovskému z Rýzmberka. Ten si jednou z cesty do ciziny přivezl domů tvora v Čechách tehdy nevídaného - opici. Buď ji někde koupil, nebo spíš dostal jako vzácný dar. Zvíře to bylo veselé, učenlivé a svými kousky dokázalo Půtu vždycky rozesmát. Zanedlouho se po studených hradních chodbách prohánělo bez dozoru jako někde v pralese a všude byla hned doma.

Na starosti ji dostal jeden ze starých služebníků, který dostal za úkol ji krmit a vždycky na noc zavřít do komory. Protože se to opici samozřejmě nelíbilo, protáhla se jednou večer okénkem a vydala se na špacír. Dostat se přes hradby pro ní byla hračka, takže už druhý den se po vesnicích začalo vykládat, jak někdo v okolí potkal divné stvoření podobné člověku, jenže celé chlupaté a s ocasem. Co jiného by to mohlo být jiného než čert?

Nakonec sedláci z vesnice Hejná domluvili, vzali klacky a vypravili se honit čerta. Opici se jim podařilo obklíčit, chytit a zavřít do pytle. Přitom jí vyprášili kožich tak, že dodýchala. Nakonec její tělo odnesli na Rábí, aby se Půtovi pochlubili, jakého čerta ulovili. Hradní pán, ale z toho vůbec nebyl nadšený. Překvapeným sedlákům za trest dal vyšší daně a jejich vesnic přejmenoval na Hejnou bláznivou.
[Akt. známka: 2,29 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 12. 11. 2001 | 14109 přečtení | Počet komentářů: 98 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server