Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Zajímavosti

Kouzlo písma,



Je to zvláštní, jak jsou současní historičtí šermíři v jistém ohledu podobni svým dávným předkům. Podobně jako oni totiž mají problémy s gramotností a zřejmě jsou v tomto ohledu na tom ještě hůř. Ne, nepodezírám je z toho, že by se snad šermíři dnes neuměli podepsat, ale většinou sice mistrně vládnou mečem, ale napodobit také dobové písmo z nich dovede málokdo. Vlastně si na žádného ani nevzpomínám. A přitom psané slovo ke středověké kultuře neodmyslitelně patří.

Zájemce, který se rozhodne rozšířit si obzor i o tuto dovednost, má dnes nepoměrně lehčí pozici než jeho dávný předchůdce, neboť již nemusí decimovat husy pro brka a ani se pídit po oslu kvůli pergamenu. Nyní stačí zajít do některého dobře zásobeného papírnictví, či potřeb pro výtvarníky, a tam zakoupit kaligrafické pero (narozdíl od těch obyčejných mají rozšířený hrot). Ta jsou většinou na inkoustové bombičky (pro tento účel doporučuji černé) a jsou k dispozici obvykle ve třech šířkách hrotů. Osobně používám v současné době výrobek firmy Rotring o prostřední síle 1,5 milimetru. Futuristicky vyhlížející pero se mi osvědčilo, stejně jako zvolená velikost. Před tím jsem měl jiné, německé výroby, a bylo stejně kvalitní. V nouzi se dají použít i tzv. plakátovací, namáčecí pera (ta jsem si dovezl kdysi z Ruska), která jsou levnější, ale neskýtají při psaní takové pohodlí.

Místo pergamenu použijeme kvalitní, ale nikoliv křídový papír. Vzhledem k nízkým stavů oslů v českých zemích nám ani nic jiného nezbývá. Skutečný fajnšmekr, který již získal určitou dovednost, může pro slavnostnější účely požít podstatně dražší ruční papír, který vyrábějí papírny ve Velkých Losinách.

Neméně důležitá jako výběr pomůcek je i volba správného písma. Nechceme-li totiž vypadat jako lidé šikovní, ale nevzdělaní, měli bychom použít takový, jaký odpovídá obsahu psaného textu, tedy odpovídající době, k níž se sdělení vztahuje. Sám mám nejradši kanzleischriftze 17.století, jenž je poměrně efektní , a přitom na realizaci poměrně nenáročný. Navíc představa, že ho důvěrně znal i písař Fabricius, jenž byl společně s císařskými místodržícími defenestrován z okna Pražského hradu, je docela zábavná. Širokou škálu typů písma však je možné nalézt ve svém oboru u nás zřejmě dosud nepřekonané knize Krásné písmo od Františka Muziky, kde si lze vybrat z desítek vzorů od raného středověku po vrcholný z různých částí Evropy, včetně ukázek napojení jednotlivých znaků. Vzhledem k tomu, že tato kniha vyšla v roce 1958 a je nyní hůře dostupná, je možné využít i některou z paleografických čítanek. Zde je však třeba dát pozor, abychom nezaměnili znaky, protože některé jejich varianty mohou připomínat zcela jiné písmeno.

Představa, že by si člověk domů přinesl pero a rovnou si s ním vyřídil korespondenci, by byla poněkud naivní. I zde je totiž potřeba získat určitý cvik při zvládnutí správného držení pera, které způsobuje esteticky zajímavé "stínování". Pokud však najdete správný úhel sklonu hrotu, pero vás "povede samo". Podobně, jako když jsme se učili psát v první třídě, je nejlepší postup udělat si linky, mezi něž budeme psát jednotlivá malá a velká písmena (minuskula a majskula). Úspěch se dostaví individuálně podle zručnosti, ale nemělo by to trvat víc než několik hodin.

Vzhledem k nízkým pořizovacím nákladům, jež by se měly pohybovat kolem 300 korun, což je ve srovnání s cenou šermířského vybavení částka opravdu zanedbatelná, je výsledný efekt opravdu překvapivý. Ručně napsanou pozvánku na šermířský sraz, i když bude formulována jazykem konce 20.století (snahy napodobit jazyk předků bez patřičných znalostí působí totiž komicky) vaši "bratři ve zbrani" jistě ocení stejně jako třeba dobrou ránu řemdichem.

Ukázky písem:

Gotická knižní miniskula, raná forma XII. století

Česká gotická diplomatická kursiva XIII. století

Raná francouzská gotická kursiva XIII. století

Německá bastarda rukopisná XV. století

Česká bastarda hrotitá XV. a XVI. století

Textura kaligrafická (1525)

Kurrentschrift XVI. století

Kanzleischrift XVII. století


[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 01. 01. 1998 | 27646 přečtení | Počet komentářů: 191 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server