Není to dlouho, co jsem se blíže seznámil se společností Herolt, která si věnuje obnově a záchraně našich památek, tedy zejména zřícenin hradů. Poněvadž jsou mi podobné společnosti velmi sympatické, rád se s vámi podělím o každé, se kterou se obeznámím.
Společnost Herolt již působí na našem území několik let a největším úspěchem její činnosti je bezesporu získání hradu Vikštejn do pronájmu za účelem záchrany této krásné zříceniny. Její cíle jsou ovšem mnohem obecnější:
- získávat materiální a finanční prostředky pro rekonstrukci, zachování a využití kulturně historických památek
- získávat a sdružovat odborníky i laickou veřejnost pro pomoc při záchraně památek
- podporovat publikační a přednáškovou činnost
- pořádat tématické kurzy, besedy a výstavy
- spolupracovat s ústavy památkové péče, ministerstvem kultury a životního prostředí
- organizovat aktivity k záchraně kulturních a historických hodnot ČR.
Její působnost mohou vídat nejen občané Ostravska, kde se několikrát představila v programu pro nejširší veřejnost a děti (tedy i pro mě), ale i třeba v jihomoravském kraji, kde společnost sídlí. Na většině zřícenin Moravského krasu a okolí se objevují informační tabule se stručnou historii památky, erbem zakládajícího rodu a rekonstrukcí či půdorysem. Je to zajímavá forma spojení užitečných informací pro turisty s příspěvky sponzorů, jejichž logo se nachází v dolní části tabule. Zajímavá reklama pro případné sponzory je možná i v rámci vydávaných pohlednic, které jsou pak dostupné na vrátnicích zachovalých hradů a zámků.
Společnost dále připravuje několikrát do roku pro své členy informační zpravodaj se spoustou zajímavých pozvánek, informuje o vlastních aktivitách, vycházejí zde i odborné články, popisy objektů či recenze souvisejících knih a CD-ROMů.
Jak již bylo řečeno v posledních dvou letech se společnost snažila získat hrad Vikštejn nedaleko Budišova n. Budišovkou (okres Opava), který sice nemohli koupit, ale alespoň ho dostali do pronájmu, aby se pokusili o jeho záchranu. Třeba dopadnou jako nedaleký kastelán hradu Sovinec, který zajistil nejen záchranu a atraktivitu tamního hradu, ale dokázal ho i komerčně zajistit, což bylo signálem pro ukončení jeho nájmu (nechci nikomu křivdit, ale působí to tak). Všichni asi víme, jak velmi se liší názory na obnovu či záchranu památek, a tak je sympatické, že Herolt vše vyjednává s pražskými kancelářskými odborníky, kteří někdy i rádi pomohou a to nejen radou, ale i projektem a jeho realizací (čili finančně). Pro ty, kteří nemají rádi, když se na hradě byť dva kameny postaví na sebe mám také dobrou zprávu. Vikštejn totiž nebude mít novou střechu ani nový hradní palác, ale snahou bude, aby například náhodní turisté při svých večerních táborácích nepokračovali v akcích podobné té, kdy patrně déšť vyhnal ony dvojnohé objekty do rozsáhlých sklepních prostor, kde však zase byla zima. Aby se mohli dvojnožci náležitě u ohýnku ohřát, napadla je spásná myšlenka "vybudovat" do sklepní klenby takřka moderní střešní okénka, která zabezpečila urychlení zániku podzemních místností...
Vzhledem k tomu, že na hradě Vikštejn se asi teď bude žít častěji než dříve, protože společnost Herolt zde bude pořádat nejednu akci, která bude přibližovat život ve středověku atp., určitě se s ní ještě na našich stránkách setkáme. Zatím vám doporučuji alespoň náš
článek z jara 1999 a aktuální pozvánku na Rytířské slavnosti (viz aktuality).
Pokud byste však chtěli z různých důvodů společnost kontaktovat, můžete tak učinit na adrese:
Adam Klos, Engelmüllerova 2, Ostrava, telefon:069/6121137
(zástupce pro Severní Moravu)