Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Zajímavosti

Středověk na knižním veletrhu,Stejně jako loni jsem v půlce května vyrazil na prodejní a kontraktační výstavu Svět knihy (´99) a byl jsem zvědav o to víc, že tentokrát měla mít mezi 220 vystavovateli zvláštní místo Francie. Očekával jsem ale více, než poskytovala realita. Oproti předchozímu roku se mi vůbec zdála mezinárodní účast o něco chudší. To ovšem neznamená, že bych mezi takovou záplavou titulů nenalezl nic k tématu.

V dovozu zahraniční literatury opět nezklamal Slovart. Na knihu Hats (The Pepin Press Design Book, Amsterdam and Singapore), která černobílými i barevnými ilustracemi zachycuje historický vývoj ženských pokrývek hlavy, jsem si už zuby nabrousil, protože členky SHŠ v nejednom případě chodí značně rozvrkočeny. Jen co budu mít zbytečných 700 korun na zakoupení, napíši recenzi. Ze stejného nakladatelství byla ale zajímavá i kniha věnovaná iniciálám (doplněná o multimediální CD) a publikace o ornamentech v různých výtvarných stylech z Dover Publishing. Jak mě pracovníci nakladatelství ujistili, jsou ochotni případným zájemcům zaslat na požádání seznam dovážené literatury, kterou mají nyní na skladě i ve své pražské pobočce.

Stánek nakladatelství Academia byl stejně jako loni malý, ale opět nabízel kvalitní tituly. Z nich by zmínil třeba knihu Petra Drdy a Aleny Rybové Keltové v Čechách (Praha 1998). Narozdíl od většiny knih, jejichž autoři se snaží profitovat na vlně zájmu o keltskou kulturu, jevila se mi tato po letmém prolistování jako velmi poctivě udělaná. K nejstaršímu období českých dějin se vrací i Archeologie krajiny od Martina Gojdy, kterou Academie hodlá vydat ještě v tomto roce. Ta se bude hodit zvláště těm, kdo čas od času opustí počítač a vydají se „do terénu“. Když jsem již „nakousl“ keltskou tématiku, nesmím zapomenout na zcela novou a publikaci od Jiřího Waldhausera Jak se kopu keltské hroby, kterou vydalo nakladatelství Lidových novin a s níž se čtenář podívá přímo mezi archeology. Samozřejmě v ní nescházejí ani rekonstrukce keltských obydlí a vyobrazení nalezených artefaktů.

Pro pochopení mentality středověkého člověka se mi zdála velmi užitečná nová kniha z nakladatelství Vyšehrad od Jacquese le Goffa Středověký člověk a jeho svět, která je vlastně sborníkem statí několika autorů, z nichž se každý zaměřil na jeden ze sociálních typů lidí. Mnohé o životě šlechtice na počátku 17. století by se čtenář mohl zase dozvědět z publikace Adam ml. z Valdštejna: Deník rudolfínského dvořana, kterou loni vydalo Argo a získalo za její grafické zpracování ocenění.

Z menších nakladatelství jsem navštívil Trinitas, jež se kromě nábožensky zaměřené literatury věnuje i dějinám středověku, a zakoupil tam knihu Aloise Krchňáka Čechové na basilejském sněmu, která předloni se značným zpožděním za svým vydáním v zahraniční vyšla i u nás. Formou deníku líčené střetnutí mezi husitskými a katolickými teology z pera znalce problematiky vypadá zajímavě a ještě se k němu v recenzi zřejmě vrátím. Kdo se ještě nenechal odradit větším množstvím knih o rytířských řádech, které vyšlo v posledních letech, může si opatřit knihu Petra Adama Němečtí rytíři. Mimochodem Trinitas na srpen chystá vydání příběhu o Cidovi U toledské brány od Jaroslava Janoucha. Ten byl oblíbenou dětskou četbou nejen mojí ale už mého otce.

Od stánku nakladatelství Epocha jsem si pak odnesl monografie o Zikmundu Lucemburském od Václava Dršky a kněžny Ludmily od Nadi Profanový. Obě za ceny velmi příznivé. Vzhledem ke slevám, které dosahovaly 25 procent a u některých knih i více, se dalo za slušný peníz obohatit si knihovničku. Příští rok bych návštěvu doporučil zejména mimopražským příznivcům středověku, aby nemuseli po zbylých dvanáct měsíců skuhrat, že to či ono v jejich osadě, kde se knihy prodávají společně s brýlemi a kazetami od Michala Davida, nemohou sehnat.

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 25. 05. 1999 | 3756 přečtení | Počet komentářů: 124 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server