Představujeme vám zajímavý projekt "Putujeme po hradech a zámcích". Náš článek vznikl částečnými úpravami oficiálního textu, který vás seznámí s rozsahem a s kontakty na případnou spolupráci.
Dodnes vyčnívá nad lesy u Sobotky kulatý vršek loveckého zámku Humprecht. V druhé polovině 17. století si ho nechal postavit šlechtic Jan Černín z Chudenic od vyhlášeného italského mistra Carla Luraga, který patřil k nejžádanějším stavitelům své doby a navrhl například pražské Klementinum nebo kostel, kde se dnes říká u Hybernů. Za Humprecht vzal tehdy mzdu 1 750 zlatých a tři sudy vína, aby mu při tom všem rýsování plánů nevyschlo v hrdle. Za dobrou mzdu odvedl i dobrou prácí, takže za tři roky zámek stál.
Monumentální dvojdílné dílo Františka Muziky Krásné písmo patří k těm českým knihám, které mají ve svém oboru skutečně světovou úroveň. To, že jsem ho před lety podědil, mě přivedlo k výraznějšímu zájmu o kaligrafii. Proto mě potěšilo, když jsem v několikapatrovém knihkupectví v dolní části Václavského náměstí objevil publikaci s prostým názvem Calligraphie z francouzského nakladatelství L´Aventurine vydanou v Paříži v roce 1997.
Ke knížkám na pultech stánkařů přistupuji stejně obezřetně jako ke klobásám v rychlém občerstvení. Proto i kolem publikace Templáři: Vzestup a pád mýty opředeného řádu od P. P. Reada (vydal Jiří Buchal, Praha 2001) jsem dlouho obcházel, než jsem si ji pořídil. Přiznám se, že ke koupi mě inspiroval hlavně její objem a prostá úvaha, že na takovém prostoru určitě něco nového naleznu, v lepším případě dosud mně neznámé informace, v tom horším nové spekulace.
Před nedávnem jsem doma náhodou narazil na krabici, o jejímž obsahu jsem měl jen matné tušení. Ukázalo se, že obsahuje hromadu negativů starých asi 15 let. Tehdy jsem trochu cestoval a především navštívil několik šermířských vystoupení. Ukázalo se, že vyvolané filmy léta strávená ve skříni přežily v takovém stavu, že by se z nich dalo několik fotografií ještě udělat. I když 15 let není zrovna mnoho, nejeden z dnešních šermířů tuto éru SHŠ nezažil a ti starší si možná rádi na ni vzpomenou.
Nedaleko obce Vítkov u Chrastavy vzniká zajímavá stavba velmožského dvorce Wothanburg, která se koncem července už potřetí stala místem "bitvy" považované u nás za jednu z nejpřísnějších. Právě nároky na dobovou věrnost spolu s poměrně obtížnou dostupností místa konání způsobují, že není tak masovou záležitostí jako například setkání v Libušíně nebo v Kolíně. Letos se navíc na bojiště bez udání důvodů někteří šermíři nedostavili, ačkoliv svou účast potvrdili předem.
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím
phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.