Temné papežství, Vicar Of The Christ - Peter de Rosa (recenze)

Autor: Trouble <(at)>, Téma: Recenze, Vydáno dne: 05. 05. 1999Další kniha kacéřující nejvyšší úřad církevní? Sám autor uvádí: "Tato kniha není teologickým dílem, tím spíše není učebnicí historie papežství. Je to zkoumání úlohy papežů ve světle historie, kultury, etiky a osobnosti papežů samých. Přestože zde, podobně jako Dante, poukazuji na odvrácenou stránku papežství, přijměte tuto knihu jako dílo přítele, a nikoliv nepřítele. Peter de Rosa je absolventem Gregoriánské university Římě, šest let byl profesorem metafyziky a etiky ve Westminsterském semináři a šest let děkanem teologie na koleji Corpus Christi v Londýně. Kněžský stav opustil v roce 1970 a v současné době žije v Irsku se svojí manželkou a dvěma syny.

Církevní dějiny jsou prakticky dějinami Evropy, proto je dobré je znát. Tato kniha odhaluje mnoho obecně přijímaných omylů a nepravd v souvislosti s křesťanstvím. Autor je velmi odvážný a čtenář se nestačí divit, čím vším naše historie prošla. Jakými způsoby se ten či onen muž stal papežem? Jednou krvesmilstvem, jindy vraždami či penězi... Bylo mnoho snaživých a čestných papežů, ale historie bohužel zná řadu příkladů těch nejhorších zločinů páchaných těmi, kdož měli být nejsvětlejší. O tom ale bylo již napsáno mnoho knih, přesto je Temné papežství trochu jiné a podrobně nerozebírá jen případy kolem X. století, ale zabývá se i úlohou papeže v našem století.

Dokud se všichni nepostaví pravdě do očí, bude napsáno ještě mnoho knih, toužících pravdu vynést na světlo, bude mnoho těch, kteří budou šokováni a stejně tak těch, které kniha utěší a povzbudí. Temné papežství vydané ETC Publishing v roce 1997 je knihou, kterou čtenářům rozhodně doporučuji. Trochu mě mrzí, že zde není rejstřík, který by pomohl v orientaci, protože kniha není psána chronologicky. Přidám ještě názor profesora H.J. Richardse z University Východní Anglie:"Nejoriginálnější a nejtvořivější ze všech pojednání... Pokládám tuto knihu za alarmující, protože obsahuje tolik skutečností, o kterých jsem neměl ani zdání a o kterých jsem měl vědět. Ti, kteří stejně jako já měli sklon vidět pouze tu světlou stránku papežství, shledají jeho nemilosrdný průzkum temné stránky otřesným. Ale to, co vychází najevo, není zdaleka zničující. Protože kniha je hledání lepší perspektivy. Odráží s konečnou platností naléhavou žádost papeže Jana XXIII. po reformě."