Zapomenuté hrady na Moravě V., Rokštejn, Otaslavice

Autor: Trouble <(at)>, Téma: Architektura, Vydáno dne: 18. 05. 2001Dneska si přiblížíme dva moravské hrady, na které se opravdu vyplatí zajet či zajít. Rokštejn se nachází zhruba uprostřed cesty z Třebíče do Jihlavy na malém návrší nad údolím říčky Brtnice, která před staletími mohla při obraně hradu posloužit i jako rybník, který napustila a vytvořila na severní a západní straně vodní příkop.

Rokštejn - pohled z údolí
Rokštejn - pohled z údolí

Počátky Rokštejna spadají až do konce XIII. století, kdy jej nechali vystavět Hrutovicové. Vévodila mu hranolová věž, dodnes zachovaná téměř v původní výšce. Později hrad koupil i markrabě Jan Jindřich, který jeho pomocí hájil své zájmy proti Jihlavě. Nedaleká Jihlava byla dlouholetým nepřítelem hradu a jak známo město nechalo ve zdejší oblasti zbořit hodně hradů. Na Rokštejně se však vyřádilo vojsko Matyáše Korvína, po jejichž přechodu přestal být hrad obýván. Proto velmi překvapuje svou současnou mohutností. Zřejmě v jeho okolí nestavěli ani silnici, ani zde nebylo dostatek chatařů či domkařů, kteří by během staletí hrad rozebrali. Kromě dominantní hranolové věže se dobře zachovaly zříceniny renesančního trojpodlažního paláce, zbytky průzkumem odkrytého předhradí.

Rokštejn - pohled z přístupové cesty
Rokštejn - pohled z přístupové cestyRokštejn - renesanční palác
Rokštejn - renesanční palácRokštejn - palác přilehlý k věži
Rokštejn - palác přilehlý k věžiRokštejn - předhradí
Rokštejn - předhradí

Naší další dnešní zastávkou bude hůře dochovaná ruina gotického hradu Otaslavice. Dlužno podotknout, že zdejší osada byla ve XIV. století rozdělena na dvě samostatné části s různými majiteli a tak i hradní vršek nesl dva hrady. Z Horních Otaslavic se však nezachovalo prakticky nic, navíc v jeho areálu parazituje chatařská osada. Na dlouhém skalnatém ostrohu přerušeném hlubokým umělým příkopem se však na dolním konci dochovalo torzo bergfritové věže, roztržené patrně střelným prachem. Zajímavostí je dochovaný erb rodu z Kunštátu, kteří hrad vlastnili po roce 1377. V XV. století byl hrad opuštěn a veškeré kamení z hradu a opevnění si rozebrali vesničané. Naštěstí pozoruhodné torzo na holém kopci zůstalo.

Otaslavice - z přísupové cesty
Otaslavice - z přísupové cesty

Otaslavice - z protilehlého kopce přes řeku
Otaslavice - protilehlého kopce přes řeku

Otaslavice - kunštátský erb
Otaslavice - kunštátský erb

Otaslavice - valy a příkopy
Otaslavice - valy a příkopy