Omalovánky hradů III., Jak si pan Půta z ciziny na Rábí přivezl čerta

Autor: Wolfram <(at)>, Téma: Dětem, Vydáno dne: 12. 11. 2001

Rábí je po hradě Hukvaldy největší zříceninou u nás a proslavilo se hlavně za husitských válek, protože právě při jeho obléhání přišel slavný hejtman Jan Žižka z Trocnova o své druhé oko. Existuje ale i méně známý příběh, který se odehrál v hradních zdech.

RábíRábí je po hradě Hukvaldy největší zříceninou u nás a proslavilo se hlavně za husitských válek, protože právě při jeho obléhání přišel slavný hejtman Jan Žižka z Trocnova o své druhé oko. Existuje ale i méně známý příběh, který se odehrál v hradních zdech.

Ve 14. století hrad patřil mocnému pánu Půtovi Švihovskému z Rýzmberka. Ten si jednou z cesty do ciziny přivezl domů tvora v Čechách tehdy nevídaného - opici. Buď ji někde koupil, nebo spíš dostal jako vzácný dar. Zvíře to bylo veselé, učenlivé a svými kousky dokázalo Půtu vždycky rozesmát. Zanedlouho se po studených hradních chodbách prohánělo bez dozoru jako někde v pralese a všude byla hned doma.

Na starosti ji dostal jeden ze starých služebníků, který dostal za úkol ji krmit a vždycky na noc zavřít do komory. Protože se to opici samozřejmě nelíbilo, protáhla se jednou večer okénkem a vydala se na špacír. Dostat se přes hradby pro ní byla hračka, takže už druhý den se po vesnicích začalo vykládat, jak někdo v okolí potkal divné stvoření podobné člověku, jenže celé chlupaté a s ocasem. Co jiného by to mohlo být jiného než čert?

Nakonec sedláci z vesnice Hejná domluvili, vzali klacky a vypravili se honit čerta. Opici se jim podařilo obklíčit, chytit a zavřít do pytle. Přitom jí vyprášili kožich tak, že dodýchala. Nakonec její tělo odnesli na Rábí, aby se Půtovi pochlubili, jakého čerta ulovili. Hradní pán, ale z toho vůbec nebyl nadšený. Překvapeným sedlákům za trest dal vyšší daně a jejich vesnic přejmenoval na Hejnou bláznivou.