Husitský bojovník, Cínový husita od Puchalovského

Autor: Wolfram <(at)>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 22. 10. 1998Moje návštěva na 7. Mezinárodní modelářské a hobby výstavě, která se konala od 15. do 18. října v pražském Veletržním paláci na tyto stránky na první pohled příliš nepatří. Přesto mezi desítkami stánků, kde zástupci jednotlivých firem nabízeli nepředstavitelné množství RC letadel, lodí i vrtulníků a snad ještě větší plastikových kitů techniky převážně z druhé světové války, jsem objevil něco, co mě zaujalo i v souvislosti se středověkem. U stánku, kterým se prezentovala prodejna model v pražské Pštrossově ulici, jsem nalezl hned několik cínových figurek a miniaturních bust vojáků z tohoto období. Neodolal jsem a za hříšných 370 korun (ceny nebarvených cínových figurek od českých autorů jsou asi třetinové až poloviční) jsem zakoupil husitského bojovníka s halapartnou od firmy, kterou pro firmu Scorpion udělal rytec Puchalovský.

Na malou českou firmu je už samotný obal velmi zdařilý a svou podobou prozrazuje, že jeho autor se nechal inspirovat krabičkami, v nichž jsou prodávány cínoví vojáčci zahraniční provenience. To ale není nic převratného, protože podobný přístup je patrný i u další české firmy New Line, která však nabízí figurky ne vždy stoprocentně zdařilé. Návod pro sestavení a nabarvení modelu byl sice stručný ale celkem jasný.

Samotná skládačka obsahuje i s podstavečkem 12 dílů, což na cínovou figurku není málo. Jednotlivé části jsou zpracovány čistě, takže pilník se ke slovu dostane jen zřídka, a dobře lícují. Vzhledem k členitosti postavy bych ale doporučil, aby byly v některých případech nabarveny ještě před nalepením. Nutno je také s proužku papíru vyhotovit popruh k brašně, který vede přes hruď a řemínek k přílbě zavěšené na halapartně. Rytí je natolik kvalitní, že ani malování detailů, jakými jsou bělma očí nenastává problém. Snad ještě více než samotné čisté zpracování a zachování tělesných proporcí potěší živost malého vojáka. Je zachycen v chůzi s halapartnou přes rameno, na níž je nedbale zavěšena helma. Poněkud komicky, ale vzhledem k válečnickým zvykům věrohodně, pak působí ukořistěná husa přivázaná k jeho opasku a čutora. Oblečen je do kapuce (doporučená je červená nebo černá), prošívaného koženého kabátce bez rukávů, haleny v neurčité špinavě bílé až žluté barvě, červených, děravých kalhot a kožených bot. Nohy z částí kryjí nákolenice, patrně též kořistního původu. Ve srovnání s většinou figurek je postavička velmi živá a vedle "načinčaných vitrinových panáků" bude působit jako příjemné osvěžení.

Celek bych hodnotil velmi kladně a model bych doporučil (vzhledem k náročnosti a ceně) modelářům, kteří již nějakou zkušenost mají. Zvláště by se na něm mohli "vyřádit" zejména ti, kdo zvládli olejové barvy a stínování. Pro úplnost bych jenom dodal, že adresa firmy Scorpion je Na plískavě 116/19, 102 00 Praha a její modely jsou k dostání v již zmíněné Pštrossově ulici.