Pozvánka na natáčení na Cornštejnu, od Wulfa

Autor: Wulf <(at)>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 06. 06. 1999Bydlím v Bílovicích nad Svitavou, kus nad Brnem. Kdysi poblíž stával hrad, který však ještě ve středověku zanikl a nezůstalo po něm ani památky. V polovině tohoto století byl objeven amatérským nadšencem, kterému úřady jeho pátrání ještě ztěžovaly. Za patnáct let se mu podařilo odkrýt veškeré základy včetně jedné unikátní věci, která má u nás obdobu jen na dvouch dalších hradech. Po jeho smrti však začaly základy chátrat a dnes už z hradu jsou opravdu jen ty základy, které také pomalu mizí. Řeč je o Obřanském Hradu.

Ale o chátrání nejde. Pár lidí tato zřícenina inspirovala. Zakládající členové skupiny Rotalové na začátku své kariéry v osmdesátých letech udělali hodinové představení týkající se nejslavnějších let existence hradu. Toto představení vycházelo ze všech tehdy známých reálií. Později ve skupině vznikly jisté problémy a tak sami Rotaly raději opustili, ale v zoufalství se zrodil zoufalý plán: Natočit o tomto hradu dokument. Znáte asi ty dokumenty - několik sekund záběr na jeden obrázek, pak několik minut mluví nějaký pán v křesle, pak zase pohled na několik obrázků, pak zase mluví nějakáý jiný pán v křesle ... Rozhodli se to natočit úplně jinak. Po svém. Natočit život i pád hradu. Několik let sháněli prostředky. Již mají vše, co potřebují, kromě lidí. Vše se samozřejně natáčet na Obřanském hradě nedá - zejména ne jeho dobytí :-)) Bude se to natáčet na náhradních objektech. Jedna část natáčení již proběhla, a nyní sháníme lidi na druhou část, která bude na Cornštejně.

První část natáčení se konala letos v květnu v klášteře Porta Coeli (Brána Nebeská) v Dolních Kounicích (zde se také natáčela pohádka "O statečném kováři").Po přesunutí stránky z Magea na XOOM vystavím fotky odtud. Sjeli se tam všichni jejich známí - z Brna, ale i z Prahy, Třebíče, Šumperka. Můžu říci, že na ty tři dny jen tak hned nezapomenu :-) Natáčel se útok na bránu, vpád do kaple, boj v arkádádch, útok a boj v točité věži. Nejvíc se mi líbila scéna okrádání mrtvol - Sšeřelá arkádová chodba, všude plno kouře, na zemi se v rozmanitých polohách válí mrtvoly. Sem tam se mezi nimi válí dohořívající pochodeň. Odzadu přichází muži v brněních, v rukách pochodně, a osvětlují zamlženou chodbu. Sklání se nad padlými bojovníky, kontrolují, zda ještě nežijí a okrádají je ...

Druhá část bude natáčena na nedávno zrekonstruovaném Cornštejně (u Vranovské přehrady) první víkend v říjnu. Bude to pravděpodobně na tři dny. Plánuje se například udělání žebříků a natáčení útoku na hradby, velká bitka na mostě spojujícím dvě části hradu, boj na nádvoří a podobně.
Jak už jsem říkal, hlavním problémem je nedostatek lidí. Proto se obracím na vás. Co nabízíme? Setkání, seznámení se a pokecání s podobně zaměřenými lidmi, možnost zahrát si ve filmu, po natočení videokazatu se záběry. Pokud někdo bude mít zvláštní přání natočit nějakou scénu dle své libosti, neměl by to být problém. Můžeme nabídnout i pár kostýmů a kusů brnění - samozřejmě jen v omezené míře.

Co nenabízíme? Jakékoliv peníze (ať už za cestu či za cokoliv jiného) protože sami ještě budeme platit za pronájem. Nenabízíme stravování - každý si bude muset vzít jídlo na celý víkend. Stejně tak nenabízíme alkohol - spíše jsme proti jeho konzumaci.

Co požadujeme? Oblečení, zbraně a zbroj hodící se do roku cca 1250 a "lehce" ranější (ne o víc jak o 120 let). Takže žádné plechy - není to bitva, ale historický dokument. Luky a neobvyklé zbraně ( = ne meče (-; ) a zbroje jsou vítány, pozor však na jejich autenticitu.

Jakmile si v polovině září koupím nové PC (toto je už čtyři roky staré) a s ním i TV kartu, bude i dostatek záběrů z bojových scén z minulého natáčení. Do 23.8. budu ještě zde a dotazy milerád zodpovím (wulf+@seznam.cz, MAGEO, CYBERSPACE), ale pak na 14 dní odjíždím do hor do Rumunska, takže další reakce budou následovat až po návratu.