Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Zajímavosti

Armády z vitrínky, zajímavost

V principu se malí kluci dělí na dva druhy. Jedni se v hračkářství vrhnou k autíčkům, druzí škemrají o vojáčky. Naštěstí je to časem většinou přejde, protože svět složený ze závodníků a vojevůdců by byl nesnesitelný. I když se nakonec příslušníci obou klukovských frakcí nakonec živí zcela prozaicky, v těch těžších případech jim vášeň zůstane až do důchodu. Aby nebyli pro dětinskost zbaveni svéprávnosti, obvykle to maskují společensky přijatelným sběratelstvím. Propadnout třeba kouzlu cínových vojáčků totiž není zase velký problém.

V principu se malí kluci dělí na dva druhy. Jedni se v hračkářství vrhnou k autíčkům, druzí škemrají o vojáčky. Naštěstí je to časem většinou přejde, protože svět složený ze závodníků a vojevůdců by byl nesnesitelný. I když se nakonec příslušníci obou klukovských frakcí nakonec živí zcela prozaicky, v těch těžších případech jim vášeň zůstane až do důchodu. Aby nebyli pro dětinskost zbaveni svéprávnosti, obvykle to maskují společensky přijatelným sběratelstvím. Propadnout třeba kouzlu cínových vojáčků totiž není zase velký problém.

Dříve jste na cínového vojáčka mohli narazit na pouťové tržnici. V Klatovech před dvaceti lety pravidelně stával stánek nabízející pro toto město charakteristické dragouny. Byly to dětské hračky, které hrubší zacházení vydržely přesně do další pouti. Pěšák stál korunu, jezdec tři. Malované figurky byly o něco dražší. Zcela o jinou úroveň se jednalo u sběratelů. Ti naši počtem samozřejmě nemohli konkurovat např. svým kolegům v Německu, kde je tato záliba rozšířenější a má větší zázemí, ale i tak dvě poměrně rozsáhlé výstavy uspořádané před rokem 1989 vyrazily nezasvěceným návštěvníkům dech. Jenomže stát se tehdy sběratelem "figurkářem" nebylo tak jednoduché, protože podomácku vyrábění cínoví vojáčci se na trhu prakticky neobjevovaly. Nabídka dnes už je i u nás velmi široká, takže se lze i specializovat. Oblíbené jsou třeba figurky v pestrých uniformách z napoleonských válek. Žádnou popelkou ale nejsou ani římští legionáři nebo středověcí rytíři. Pokud se někdo zaměří na osobnosti, sejde se mu na poličce vybraná společnost. Vedle Jana Žižky může stát Fridirich Veliký hned vedle některého z generálů války Severu proti Jihu. Kdo nemusí kontrolovat stav svého účtu, může nakupovat ve starožitnostech originální historické vojáčky, ale to je opravdu drahý koníček.

Jiným kritériem může být velikost. Ta se pohybuje od 25 mm do 90 mm, i když samozřejmě existují i větší. Dnes jsou zřejmě nejběžnější ploché figurky vysoké 35 mm sloužící k budování velkých dioramat se stovkami bojovníků (např. období husitských válek, třicetileté války nebo prusko-rakouské války 1866) a detailně zpracované, trojrozměrné postavy vysoké 54 mm. U husitských bojovníků u nás ale existuje i mezistupeň v podobě trojrozměrných vojáčků vysokých asi 40 mm, ke kterým se vyrábí i vozová hradba, takže nic nebrání vytvoření třeba bitvy u Sudoměře. Rozměry udávám v milimetrech, i když v poslední době se pod vlivem plastikového modelářství prosazuje udávání měřítek v poměru ke skutečnosti. (např. 1:35, 1:16 a dokonce 1:8).

Vojáčci se vyrábějí ze slitiny olova a cínu. Použít lze například letovací pruty s různými poměry obou materiálů prodáváné v kutilských obchodech. Jakkoliv se tyto kovy neřadí mezi drahé, nejsou zrovna levné. Velmi detailního lití se dosahuje i pryskyřicí. Výsledek po nabarvení je od cínu rozeznatelný jen podle váhy. Figurky o velikosti 54 mm se odlévají do lukoprenových forem vytvořených podle původního modelu. Jelikož jsou obvykle složité, musí se každá část vyrobit zvlášť, začistit pilníčkem a ve finále slepit vteřinovým lepidlem. Postup zdaleka není tak jednoduchý, jak se zdá. Vytvořit figurku, která by byla historicky i anatomicky správná, je poměrně náročné. Mezi jejich tvůrci jsou proto i profesionální kovorytci a každý z nich má doma bohatou literaturu o uniformistice. Přesto existuje způsob, jak si jednoduché vlastní vojáčky vyrobit. V Německu lze zakoupit litinové formy na jejich odlévání (např. třicetiletá či sedmiletá válka). Namalovat je dokáže každý, kdo má trochu zkušeností třeba s modely letadel. Jemné finesy stínování jsou ale poměrně náročné, takže do toho se pouštějí jen ti nejzkušenější.

Největší sbírku u nás vcelku logicky má pražské Vojenské historické muzeum. Vzhledem k tomu, že osud budovy na Hradčanech je ve hvězdách, neuvidíme z ní ani to, co bylo součástí expozice. Musíme tedy věřit katalogu, že celkem čítá 35.000 kusů od Římanů a Germánů, přes husity, německé selské války, žoldnéře 16.st., dobývání Ameriky, třicetiletou válku, Turky, sedmiletou válku, napoleonské války, prusko-rakouský konflikt 1866, koloniální války až po první světovou válku. Asi jen málo válečných konfliktů se nedočkalo své cínové podoby. Stejně široká je i škála zachycených pozic vojáčků - střílejí, útočí, padají raněni, rabují i utíkají.

Soukromé sbírky se pohybují většinou řádově ve stovkách kusů, i když nechybí ani kolekce s několika tisíci exemplářů. Sběratelem s největší sbírkou je pan Josef Radosta, který velmi zdařilé figurky už léta vyrábí. Podle adresáře Klubu sběratelů kuriozit měl v roce 1999 10.000 vojáčků. Dnes to bude určitě ještě víc. Takové množství je úctyhodné nejen co do počtu kusů, ale určitě také prostou váhu.

Kromě již zmíněného pana Radosty se u nás výrobou originálních figurek zabývá hned několik lidí. Půvabně naivní vojáčci především ze sedmileté války jsou z dílny kovorytce Prokopa. Naopak naturalistické a detailně neuvěřitelně věrné (pravda, poněkud dražší) jsou postavičky od pana Puchalovského a snad každý sběratel vlastní něco z rozsáhlé tvorby Gustava Bezděkovského. Výrobců je samozřejmě víc a těžko je vyjmenovat všechny. Navíc kreomě tuzemské tvorby může sbírku obohatit i kousek k nám dovážený. Pěkné jsou například subtilní postavičky od londýnské firmy Tradition s důrazem na Anglii a Prusko.

V Praze je jediným specializovaným obchodem s cínovými vojáčky podnik pana Nerudy na Vinohradech. Majitel je zároveň i sběratelem, takže své práci rozumí. Levněji je možné nakoupit jen přímo u výrobců. Jinde (např. ve Zlaté uličce) mají stejné zboží, ovšem většinou dražší a určitě ne v takovém sortimentu. Stínované figurky, často ruské provenience (např. v Karlově ulici), jsou sice nádherné, ale většinou mimo cenový horizont většiny sběratelů. Za návštěvu ovšem stojí i modelářství ve Pštrossově ulici. Při nákupu cínových vojáčků u stánků nebo v pokladnách hradů je třeba se mít na pozoru. Svého času nabízeli figurky i na Staroměstském náměstí. Většina vojáčků zde však trpěla nějakým tělesným postižením - křivicí počínaje a zakrnělou rukou konče. Pokud narazíte na takto nepostižený exemplář, ještě není vyhráno. Může se jednat o kopii. Vynechám mravoučné kázání o porušování autorských práv. Při koupi poškodíte především sami sebe. Odlitek z formy, jež není vytvořena z původního modelu, nikdy nebude tak přesný jako originál od výrobce. To ostatně zjistíte už při zevrubnější prohlídce nebo, v horším případě, až při barvení. Navíc mám pocit, že se často používá čisté olovo (snad z rybářských olůvek), které je levnější, ale také podstatně měkčí než slitina s cínem. Kopii ve sbírce lze snad tolerovat jen v případě velmi kvalitního odlitku zahraničního výrobku, který u nás není k sehnání. I když i tady pochybuji, protože kvalitních originálů je dostatek.


















[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 12. 12. 2001 | 12167 přečtení | Počet komentářů: 302 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Mudrová Hana: Staletí s cínovými vojáčky, Praha, b.r.
X
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server