Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Requiem za časopis, opožděná recenze



Tato recenze je skutečně velmi opožděná, protože je věnována časopisu, který vycházel jednou za dva měsíce v letech 1989 až 1990 a už svým názvem "Zpravodaj ZO Svazarmu 4009/942 Praha 9" (Později Zpravodaj Klubu vojenské historie...) dnes působí značně anachronicky. Prvně jsem se o něm dozvěděl na stránkách Střelecké revue, kde jeho titulní list s vyobrazení lancknechta, jenž se pak opakoval u všech čísel, upozorňoval na nulté vydání nového periodika. Bohužel časopis nebyl volně distribuován sítí PNS, takže byl plně odkázán na předplatitele, což zřejmě později přispělo k jeho finančním problémům a nakonec i k zániku.

Po obdržení prvního čísla jsem zjistil, že Zpravodaj má za sebou již XIX ročníků, z čehož usuzuji, že do té doby měl pouze interní charakter. Přes jeho poněkud odpudivý název, jenž pocházel z časů, kdy se pod Svazarmem skrývaly různé skupiny střelců z historických zbraní a amatérských historiků, jsem byl mile překvapen obsahem. Zhruba na třiceti stránkách zde byl profil klasika vojenské historiografie Eduarda Wagnera, jeho článek o románském meči z depozitáře Vojenského historického ústavu, 2.díl instruktážního článku z pera šermíře Petra Kozy a několika pérovkami ilustrovaný příspěvek Karla Tomana o uniformách pruské armády v 18. století. Kromě toho výtisk obsahoval stránky věnované akcím historického šermu a střelcům z perkusních zbraní.

V podobném duchu byla laděna i další čísla. Ke Kozově šermířské škole přibyly další články o ovládání a výrobě chladných zbraní, seriál o starých vojenských hudbách, uniformistice a monografické příspěvky o výzbroji od dob Vikingů až po 19.století. Nescházeli ani recenze a tehdy aktuální informace o akcích střelců a šermířů. Asi nejvýznamnějším počinem ale asi bylo otištění poměrně rozsáhlého článku Zrnka husitského válečnictví z pozůstalosti již zmíněného Eduarda Wagnera. Kvalitní text věnovaný zejména technické stránce válečného umění ve středověku byl vyčerpávajícím způsobem doplněn o černobílé ilustrace.

Poslední dvě čísla (5. a 6.) vyšla v roce 1990 společně už pod názvem Zpravodaj Klubu vojenské historie, Sportovně střelecký svaz, Praha. Pak časopis evidentně z finančních důvodů zanikl. Po celou dobu měl vyrovnanou a velmi slušnou úroveň, takže čísla, která mám, nyní střežím jako oko v hlavě a rád se k nim ještě po letech vracím. Bohužel, chybí mi zejména nulté exempláře (mám takový pocit, že jich bylo několik) a také čísla 1989/4, 1990/3. Možná se mezi čtenáři najde, s kým bych kopie mohl vyměnit. Stálo by možná za úvahu některé zvláště zajímavé stati zpřístupnit na Internetu

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 14. 04. 1998 | 3317 přečtení | Počet komentářů: 213 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server