Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Předposlední vladař, recenze



Předposlednímu vladaři na Českém Krumlově je věnována kniha předního českého odborníka na dějiny 16. a 17. století Jaroslava Pánka nazvaná prostě "Vilém z Rožmberka. Politik smíru", kterou v roce 1998 ve spolupráci s Knižním klubem vydalo nakladatelství Brána. Autor v ní navázal na publikaci "Poslední Rožmberk .

Životní příběh Petra Voka" z roku 1996 a na svou jedenáct let starou syntetickou monografii "Poslední Rožmberkové. Velmoži české renesance". Vilém z Rožmberka zdaleka není postavou neznámou, ale vždy poněkud nezaslouženě stál ve stínu svého na první pohled snad o něco výraznějšího mladšího bratra, který navíc ukončil historii možná nejslavnějšího českého rodu. Ani starší ze sourozenců si ale rozhodně nemohl ztěžovat na nudný život, i když osudové zlomy byly příliš často i osobními tragédiemi. Už dětství malých sourozenců nebylo nikterak veselé, neboť záhy přišly o otce a vztahy mezi jejich strýcem Petrem z Rožmberka a jejich matkou Annou Rožmberskou nebyly právě idilické. Lidské tragédie se Vilémovi neměly vyhnout ani v budoucnosti. Ztratil tři ze svých čtyř manželek, přičemž smrt té první nesl obzvláště těžce a ta poslední Polyxena Rožmberská z Lobkowic se více než o manžela zajímala o vladařovu pokladnu. Na bodu mrazu byly i jeho vztahy s Petem Vokem, s jehož přestoupením k Jednotě bratrské se Vilém smířil až těsně před smrtí.

Fascinující je sledovat vladařův mocenský vzestup o okamžiku, kdy se v pouhých 16 letech chopil správy rožmberského majetku, přes boje o navrácení prestižního postavení v čele české šlechty až po získání nejvyšších zemských i dvorských úřadů a dekorování Řádem zlatého rouna. V dnešní době je to až nezvyklé kolik úsilí a osobních sil věnoval hájení zemských zájmů. Mimochodem, není bez zajímavosti, že v určitém okamžiku byl jedním za kandidátů na polský královský trůn. Zvláštní důraz autor klade na dobový koflikt mezi katolíky a utrakvisty, který se právě za Vilémova života začal vyhrocovat. Tento vývoj se neevyhnul ani Vilémovi, který se z pozice umírněného katolíka postupně dostával do polohy méně a méně tolerantnějším až ke konci svého života pozval do Českého Krumlova jezuity a jeho pohřeb se pak stal přímo katolickou manifestací. V souvislosti se správou rožmberského panství pak Pánek nevynechává ani ekonomické aspekty Rožmberkova působení. Na jedné straně si nemohl dovolit šetřit na reprezentaci, jaká se u politika evropského formátu očekávala, na druhé straně tedy potřeboval hospodářsky velmi silnou základnu. Už od mládí se snažil o to, aby se na panství co nejvíce šetřilo (některé jeho příkazy byly až komické) a ekonomická síla obyvatelstva byla využívána co nejefektivněji. S tím souvisí i podnikatelská činnost posledních Rožmberků např. v oblasti rybníkářství. Vilém dokázal ale peníze nejen získat, ale často mnohem rychleji i utratit - a ne vždy zcela účelně, jak o tom svědčí jeho zájem o alchymii v poslední fázi jeho života.

Autovi se na poměrně malém prostoru zhruba 300 stran podařilo zprostředkovat život nejen jednoho z nejvýznamějších českých renesančních velmožů, ale ve stručnosti načrtl i soumrak jeho rodu a celkovou atmosféru předbělohorského období.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 31. 01. 2000 | 4451 přečtení | Počet komentářů: 78 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server