Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Zajímavosti

Pohlednice z knižního veletrhu,



Na veletrh Svět knihy, který se ve dnech 22.- 24.května (98) konal na pražském Výstavišti, jsem byl tak natěšený, že jsem si na to oblékl kvádro, které jsem od promoci na sobě neměl, a na chvíli zapomněl i na bolest zubu. Peněz jsem si bral minimum, protože se znám a určitě bych je utratil za knížky, které k životu nutně nepotřebuji. Už pohled do centrální haly, kde jasně vedla německá a anglická literatura naznačoval, kdo nás i v této oblasti válcuje.

První zastávka byla u stánku Verlag Styria, kde jsem objevil dvě knížky věnované historii habsburského rodu a ruským carům. Byly objemné, svým zpracování působily střízlivě a bylo na nich vidět, že jsou nabity fakty. Naopak obrázky oprávněně hýřila kniha Johna Peacocka Kostuem und Mode das Bildhhaus, kterou prezentovalo švýcarské Verlag Paul Haupt. Dobrá příručka pro zájemce o historický šerm, jejíž jedinou chybou byla cena 83 DM. Přijatelnější byla v tomto ohledu publikace autora O.B. Duanea Celtic Art za 287 korun u stánku Bohemian Venture. Jenže současná keltská hysterie mi vadí, takže i zde jsem zůstal chladný. A to mi vydrželo ještě dlouhou dobu.

V pravém křídle totiž převažovaly knihy pro děti, mapy, červená knihovna, slovníky, puzlle - zkrátka vše jen ne středověk. Kdybych chtěl hambatou Pamelku Andersonů, měl bych jí, pokud bych chtěl učebnici svahilštiny, tak jsem jí snad dostal taky. Až na samém konci se krčil skromný stánek univerzitního vydavatelství Karolinum. Sortiment nepřekvapivý, ale solidní. Potěšující byl druhý díl Dějin hmotné kultury. Více mě zaujalo kousek dál stanoviště vydavatelství Academia. Nová kniha z pera Tomáše Durdíka Hrady kastelového typu 13.století ve střední Evropě. Morbidnější čtenář by si přišel na své také v knize Michala Lubovského Hroby předků. Tolik pravý pavilón.

V levém na začátku dominovalo nakladatelství Slovart. U toho mě zaujal už obsah připravované knihy Petra Klučiny a Pavola Pevného Arma ofensiva, jenž navazuje na Armu defenzivu. Kravatu jsem si ale oslintal až u publikace Carola Belanfgera Graftona Arms & Armor z newyorského Dover Publishing. Brožovaná, ale kvalitně provedená kniha, nabízela snad stovky reprodukcí rytin středověké zbroje, včetně detailů, které obvykle jsou opomíjeny. Vzhledem k tomu, že stála v podstatě pouhých 550 korun jsem prvně zaplakal, že jsem se finančně nesaturoval lépe.

Dále již vedla ryze česká vydavatelství. Jenže ta v oblasti historie převážně tíhla k druhé světové válce a nabízela v této oblasti literaturu velmi proměnlivé úrovně. Za zmínku ale určitě stojí stánek nakladatelství Libri, kde jsem si za stovku koupil zlevněnou Durdíkovu Encyklopedii českých hradů a stanovišť nakladatelství Lidových novin, kde jsem si alespoň prolistoval Středověké legendy o českých světcích.

Suma sumárum odcházel jsem potěšen ale nikoliv nadchnut. Viděl jsem takřka 300 stánků proměnlivé úrovně, potkal živého McBaina a jednoho mladého českého nadějného básníka, jehož jméno mi právě vypadlo, a s pocitem, že je na světě alespoň jedna knížka, kterou dost chci, jsem se odebral do klidu naší virtuální redakce.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 25. 05. 1998 | 3634 přečtení | Počet komentářů: 112 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server