Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Zajímavosti

Inkoust ve středověku,



Při představě středověké písařské dílny, tzv. skriptoria, se nám vybaví postavy písařů, zpravidla mnichů, skloněných nad psacími pulty a pečlivě vpisujících litery do předem vyznačených řádek na pergamenu nebo zručně vytvářejících miniaturní barevné ozdoby iniciál. Jen málokdy si ale uvědomí, že práce ve skriptoriu vyžadovala i jiné pracovní úkony, např. přípravu psacích pomůcek.

Odkázáni sami na sebe byli středověcí písaři obvykle i při výrobě inkoustu. Zachovaly se různé staré návody na jeho přípravu a s jedním z nich je možno se seznámit i v Knihovně metropolitní kapituly u sv. Víta na Pražském hradě. Tento návod se k nám dostal až z Moskevské Rusi. Pod názvem "A se černilo staviti" ("Takto se připravuje inkoust") čteme následující:

"Opatři stejné váhové množství duběnek 1/ a višňové pryskyřice, pryskyřici namoč za dorůstajícího měsíce - 5. nebo 11. dne - do medoviny v množství, které se vejde do tří vaječných skořápek, nebo do vody a nech máčet dva týdny. Duběnky roztluč na prášek a prosej sítem. Pak vezmi nevelké železné desky, dlouhé dva nebo tři prsty a široké jeden prst a v počtu dvaceti nebo třiceti je pomocí provázku upevni na dřívko a zavěs do nádoby (s připravenou tekutinou). Míchej dvakrát denně po dva týdny. Pak přilej tři lžíce vína a dvě lžíce čerstvého medu bez voštin 2/. Inkoust slij tehdy, až získá černou barvu, když je nebe čisté a jasné. Vydrží pak dva nebo tři roky i déle."

Jak vidíme, tehdejší lidé, neznalí podstaty chemických reakcí, spojovali dobrý výsledek své práce s přírodními podmínkami, jak bylo ostatně v tehdejší alchymii běžné.

Návod na výrobu inkoustu je vevázán do většího staroruského sborníku, který se k nám dostal neznámou cestou. Vzhledem k tomu, že je napsán na papíru, lze jeho vznik klást nejdříve do 15. století, jazykové rysy, které text obsahuje odpovídají době 15. až 16. Století, a odrážejí tehdejší moskevskou podobu ruské výslovnosti. Pro nás je text poukazem na to, že ani středověká kultura se neobešla bez určité technické stránky.


1/ Nádory na listech a plodech různých druhů dubů, které způsobují larvy některých žlabatek.
2/ Voština - kousek včelího vosku, který se mohl dostat do medu při vybírání pláství.

[Akt. známka: 3,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

| Autor: Doc. PhDr. Vladimír Blažek | Vydáno dne 10. 11. 1998 | 9358 přečtení | Počet komentářů: 37 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server