Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Architektura

Pozvánka na výlet I., Slovenské hrady na řece Váh



V dnešním čísle se poprvé na našich stránkách objevuje pozvánka na výlet. Podle ohlasu budeme zařazovat další zajímavé tipy.

Slovenská republika je typická poměrně pravidelným rozložením středověkých hradů po celém svém území. Sice se zde nezachovalo tolik památek jako v Čechách, zato však místní zříceniny oplývají větší romantikou a zasazení do krásné přírody z nich činí objekty, které by asi nikdo neměl ignorovat. Zaměříme se na několik málo vybraných hradů, které určitě stojí za vaši návštěvu.

Předpokládejme, že můžete uskutečnit výlet s vybavením pro táboření a putování po hradech absolvujete nejraději pěšky, maximálně tu a tam stopem. V České republice zamíříte směrem na Ostravu, odkud se i přímým vlakem dostanete do Žiliny. A tady naše putování začíná.

Pouhých 12km daleko se nachází na hrad STREČNO. Můžete jít pěšky, nebo jet vlakem. Hrad se tyčí na skále přímo nad řekou Váh. Vzpomíná se už ve XIV. století jako jeden z nejdůležitějších hradů kraje. Na počátku XV. století se stal královským majetkem až do dobytí Janem Jiskrou z Brandýsa. Po celé XV. století se na hradě pilně stavělo, později však často střídá majitele, jeho význam klesá a postupně se mění v ruinu. Nedávno byly dokončeny obnovovací práce, jak někdo říká snad až příliš snaživé, to ale raději posuďte sami.


hrad Strečno

Nemusíte ujít mnoho kroků, zato však přejít na druhou stranu řeky a uvidíte atraktivní nevelkou zříceninu STARHRADU. Je o něco starší nes Strečno, se kterým tvořil součást panství. Také byl královským hradem. Od XVII. století zůstal opuštěn.


Starhrad

Vrátíte-li se do Žiliny můžete opět pěšky či vlakem (7km do zastávky Lietavská Lúčka nebo Porúbka). Ze stanice SD je to ještě nějaký ten kousek do obce LIETAVA, kde se vzpíná na skále stejnojmenný velmi impozantní hrad. Podobně jako oba předchozí byl založen ve XIV. století a patřil ke hradům královským. Rozšířená se dočkal i v XVI. století za Mikuláše Kostky ze Sedlca. Tento jeden z největších slovenských hradů byl opuštěn v XVII.. století a mnozí jeho návštěvu pokládají za nebezpečnou. Snad o to víc však přitahuje milovníky dobrodružství.


Lietava

Další naší zastávkou je hrad HRIČOV. Asi by se nikomu nechtělo vracet do Žiliny a pokračovat vlakem do Dolného Hričova a raději by šel pěšky podél hranice chráněné krajinné oblasti Strážovské vrchy. Je to slušná procházka na jeden den. Čekat vás však bude dosud nejstarší hrad, jehož kořeny spadají do XIII. století. Hrad patřil k Nitranskému biskupství Později však byl hradem královským. V XV. století se dočkal přestavby, aby od konce XVII. století zůstal opuštěn.


Hričov

Na Povážský hrad asi pěšky nepůjdete. Můžete využít opět železnice (z Dolného Hričova do Povážské Teplé je to 18km, takže případný turista by určitě nachodil 25-30km od Hričovského k POVÁŽSKÉMU HRADU). Alternativní možností může být samozřejmě autostop, protože místní silnice je poměrně dost frekventovaná. Pozorný čtenář si možná povšiml, že jsme několik hradů vynehali. Vzpoměňme alespoň Súľov, Lednicu, Vršatec a Košecu, ale tyto neleží přímo u Váhu a jejich návštěva by byla časově náročná.


Povážský hrad

A poslední nejdelší trasa nás zavede buď přímo pod malebný a snad nejromantičtější hrad, který jsem kdy viděl, nebo do železniční zastávky Trenčianske Bohuslavice. Cestujete-li vlakem, musíte ještě zdolat Váh a na levém břehu (ne však až tak úplně blízko!) se vám odmění svou siluetou hrad BECKOV. Historické prameny ho udávají již v XII. století. Jeden z největších slovenských hradů patřil i proslulému oligarchovi Matúšovi Čákovi Trenčianskému. Bánffyovcové zde udělali některé renesanční úpravy. Sláva hradu končí rokem 1729, kdy ho zachvátil požár.


Beckov

Pokud vám ještě čas a síly stačí, neváhejte a pokračujte dále na jih ke zřícenině proslulého a pověstmi opředeného hradu ČACHTICE. Ze zastávky Trenčinaské Bohuslavice je to s přestupem v Novém Meste nad Váhov pouhých 9km, pěšky od hradu ke hradu to může být kolem 20km. O tomto hradě se můžete dočíst a prohlédnout ho v našem jiném článku. Tady naše cesta zároveň končí.

Přibližný časový plán cesty:

den

trasa vlakem

 

orientační doba spoje

hrady a přibližná cesta pěšky

nocleh

1

Ostrava hl.n. - Žilina

108km

12:06-15:14

Strečno (+cca 15km pěšky)

cestou

2

     

Strečno, Starhrad (5km)

 

3

Strečno-Žilina-Porúbka

22km

12:29-12:46/13:00-13:25

Lietava (+5km)

u hradu

4

     

Hričov (+12km)

u hradu

5

Dolný Hričov-Povážská Teplá

18km

10:13-10:37

Povážský hrad (+5km)

cestou

6

Povážská Teplá-Trenčianské Bohuslavice

70km

13:31-15:15

Beckov

u hradu

7

Trenčianské Bohuslavice-Nove Město n.V.-Čachtice

9km

11:17-11:37

Čachtice

cestou domů

8

ukončení cesty

       

Mapa (po kliknutí se zvětší)


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 215] 1 2 3 4 5

| Autor: Trouble | Vydáno dne 03. 03. 1999 | 10664 přečtení | Počet komentářů: 69 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server