Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Kostýmy, obrazové přílohy

Vánoce,Milí přátelé,

k vánočním svátkům jsme pro vás připravili malý dárek z Wolframovy sbírky v podobě kolekce deseti dnes již historických pohlednic se středověkými motivy, které se vztahují k nadcházejícím svátkům.

Prvních pět spojuje nejen téma Štědrého dne, ale i postava jejich tvůrce K.V. Mutticha. Ačkoliv tento malíř dnes je takřka zapomenut, před zhruba 80 lety patřil mezi uznávané tvůrce předloh pro pohlednice a svojí činností tento rámec i překračoval. Kromě ryze komerčních obrazů s romantickými motivy dokázal totiž například vytvořit zajímavou sérii ženských portrétů v národních krojích. Přestože jeho vánoční pohlednice byly záležitostí spíše obživy než umění, mají svoje poetické kouzlo a vedle dnes obvyklých motivů s větví, svíčkou a skleněnou koulí působí neotřele.

Druhou část tvoří rozverné pohlednice vhodné především k silvestrovskému veselí. Pijácké motivy a průpovídky vytvořené ještě v dobách starého Rakouska dokládají, že i tehdy byl příchod nového roku spojen hlavně s nezřízeným požívání alkoholu a jiných dobrot. O jejich oblibě u našich předků svědčí i jejich časté vydávání i za první republiky, takže nyní se s nimi můžeme čas od času setkat i v nabídce antikvariátů.

Doufáme, že vás v hektických prosincových dnech potěší stejně jako vaše přátele, kterým je můžete elektronickou poštou zaslat místo obvyklých hambatin.

Pokud možno klidné přežití Vánoc a Silvestra vám přejí Trouble a Wolfram.

       


Související články:
Zábavný středověk, recenze (23.02.2000)
Obrázky úvodních stran, (10.12.1998)
Wolframova bilance roku 1998, (10.12.1998)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 10. 12. 1998 | 3407 přečtení | Počet komentářů: 68 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server