Ortodoxní příznivce středověku asi dnešní obrázek z židle nezvedne. Mohl by však potěšit ty, kdo mají slabost pro romantiku příběhu Alexandra Dumase. Právě do doby Ludvíka XIV. totiž patří vyobrazení dělostřelci. Druhá polovina 17. století je z pohledu na francouzskou armádu o to zajímavější, že rozporuplný ministr války Michel le Tellier, markýz de Louvois, začal výrazně měnit její ráz z eudálního vojska na moderní sílu. Výsledkem byl první náznak “branné povinnosti” a kariérního systému, jehož základem již nebyla tolik urozenost jako spíše vzdělání a zkušenosti. Na první pohled viditelným znakem pak bylo zavádění jednotných uniforem – nikoliv však pro celou armádu či druh vojska, ale pro jednotlivé pluky. Speciálně dělostřelectva se pak týkalo snižování typů ráží.
Jednotnost uniforem je patrna i na tomto obrázku. Kromě nich zde naleznete i příslušenství, které tehdy k dělu neodmyslitelně patřilo – hlomoznu, odměrku prachu, nabiják atd.
Závěrem bych pak měl jednu technickou poznámku: Pokud se rozhodnete k příležitostné koupi podobné litografie, přesvěčte se, že kupujete skutečnou litografii. Užitečné je nechat si u známého (nebo důvěryhodného) antikváře na konkrétním příkladu vysvětlit základní znaky. I když obrázky vytvořené touto technikou nejsou nikterak výjimečné, neboť litografie se běžně používala pro ilustrování knih, sběratelský hlad po militáriích různého druhu je takový, že se i toto vyplácí padělat. Včasnou informovaností se tak vyvarujete zklamání a ušetříte. Já jsem tak zbytečně dal 150 korun za barevnou xerokopii, kteá sice měla slušnou úroveň, ale jejíž cena by byla jen zlomkem této částky.