Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Reportáže

Svět knihy 2000, reportáž z výstavy



O největším knižním veletrhu v České republice jsme vás informovali už dvakrát, takže lze hovořit skoro o tradici. I když byl letošní ročník věnován frankofonním oblastem Belgie, které jsou z historického hlediska určitě velmi zajímavé, zahraniční stánky byly na literaturu o středověku poněkud chudé a prodejci dávali přednost publikacím o umění nebo beletrii. Protože si Švejka čtu raději v češtině než ve francouzštině, věnoval jsem spíše prezentaci českých nakladatelství.

Najisto jsem šel ke stánku Academie. Tady mě potěšilo opětovné vydání Koránu v překladu a s vynikající předmluvou Ivana Hrbka. Obsáhlý komentář by sám o sobě možná vydal na samostatnou knihu a je výborným úvodem pro pochopení fenoménu islámu, který se v dobách válek s osmanskou říší dotkl i našich zemí. Už tak bohatou literaturu k třicetileté válce rozšířila kniha Josefa Kollmana Valdštejn a Evropská politika 1625- 1630 s podtitulem Historie 1. generalátu. Ačkoliv časový záběr je poměr malý, kniha nepatří mezi nejtenčí, což dalo autorovi prostor zpracovat téma opravdu podrobně.

Ještě bohatší nabídka nových knih mě ale čekala u stánku nakladatelství Karolinum. Jako čerstvou novinku zde představovali publikaci Intelektuálové ve středověku, jejímž autorem je Jacques Le Goff. Páteř nakladatelské činnosti Karolina ale tvoří práce českých vědců. Z nových věcí jsem byl upozorněn na kritické dílo Listy na Husovu obranu z let 1410-1412 od Boženy Kopřivové a Anežky Vidmanové. Ty zúročily mnohaleté zkoumání pramenů, které dosud byly považovány za bernou minci a došly k názoru, že se jedná o padělky z dvacátého století. V minulosti by takové prohlášení možná vyvolalo slovní občanskou válku stejně jako spor o Rukopisy. I další knihu napsala žena. Z pera Kateřiny Charvátové jsou Dějiny cisterciáckého řádu v Čechách 1242-1420. Možná se vám toto téma zdá trochu úzké, ale to je optický klam. Zatím vyšel první svazek a další tři ho budou následovat. Pokud máte v knihovničce knihu Husité od Jiřího Kejře, můžete si k ní přidat publikaci Vznik městského zřízení v českých zemích od stejného historika. Z reprezentativních knih pak za zmínku určitě stojí Památky univerzity Karlovy, které vyšly v loňském roce.

Lidové noviny nabízely další dílo vztahující se k nejdelšímu válečnému konfliktu 17. století. Název Historie třicetileté války je všeříkající. Peter Englund nejen shrnul základní údaje o bitvách, ale na téměř sedmi stech sránkách měl prostor i pro detaily z všedního dne. Řadu, která mapuje dějiny zení české koruny, obohatila kniha Jaroslava Mezníka Lucemburská Morava 1310-1423. Pokud mě paměť nešálí, jedná se po dlouhé době první publikace, která se zabývá výlučně historií markrabství.

U ostatních stánků byla literatura vztahující se ke středověku obvykle zastoupena jen jedním titulem. V Mladé Frontě mě zaujala kniha Lesk a bída středověku od Ferdinanda Seibta. V souvislosti s hodnocením epoch sice nemám rád takové kontrastní soudy, ale v tomto případě zřejmě udělám výjimku, protože kniha vypadala čtivě. Mojí slabost pro encyklopedie uspokojil Lexikon symbolů (podtitul Obrazy a znaky křesťanského umění) Gerda Meinze z nakladatelství Vox Globator a encyklopedie slovanských bohů a zvyklostí od Libri. Ani se mi nechtělo věřit, že z oblasti, která je známa nedostatkem pramenů, lze vytěžit slovník. Kdybych se mohl vrátit do dětských let, asi bych si k narozeninám přála knihu Zbraně – mezinárodní encyklopedie od roku 5000 př. n. l. do roku 2000. Vzhledem sice připomíná ony barevné publikace, které se vyznačují křídovým papírem, spoustou obrázků, minimem textů, z nichž jen málokterý je správný, ale na první pohled vypadala mnohem spolehlivěji a obsažněji.

I když tato nabídka vypadá velmi zajímavě, já nakonec odešel s úplně jinými knihami. Vyšel totiž další díl z historické ságy Dědictví otců od Roberta Merleho. Šestiletý synovec se bude vzdělávat podle zkomixovaných českých dějin (určitě si je také pamatujete z časopisu Mateřídouška) a rodinnou knihovničku rošíří sbírka moravsko-slezských pověstí.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 25. 05. 2000 | 3389 přečtení | Počet komentářů: 175 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server