Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Profil nakladatelství OSPREY, recenzePokud v knihkupectví, které se úzce specializuje na dějiny vojenství, narazíte na útlou brožovanou monografii s anglickými texty a perfektně provedenými ilustracemi v ceně, jež se pohybuje v stále ještě nezanedbatelné výši kolem 500 korun, pak je velmi pravděpodobné, že pochází z londýnského vydavatelství Osprey. To od roku 1970 totiž vydalo již několik set velmi zdařilých knih, které jsou zaměřeny právě na historii válečných konfliktů od starověku až po současnost.

Publikace mají rozsah kolem 48 až 64 stránek, což se liší podle řady, v níž byly vydány. Obsahují již zmíněné barevné ilustrace (zhruba pětina obsahu), pérovky a fotografie. Tradiční je vysoká grafická úroveň, kterou doprovází neméně kvalitní obsah. Údaje v textu jsou dokumentovány názornými ukázkami, takže v některých oblastech knihy poskytují slušnou základnu pro získání poznatků o hmotné kultuře. Zajímavý je jistě také smysl pro detail, který se projevuje zejména u výstrojních součástek.

Své knihy z hlediska historických period Osprey dělí na starověk, středověk, 16. a 17.století, 18.století, napoleonské období, 19.století, Americkou občanskou válku, světové války a moderní válečnictví. Značná pozornost je věnována armádám Napoleonovy éry a 19. a 20. století. Ani příznivci jiných epoch ale nepřijdou zkrátka, protože sortiment je skutečně široký a sympatické na něm je i to, že není zúžen pouze na západní Evropu a USA, jak někdy bývá zvykem, takže si nalezneme třeba i informace o čínské armádě ve středověku, aztéckých bojovnících či Byzanci. Další výhodou je, že již vyprodané exempláře jsou opětovně vydávány, takže lze sehnat snad kompletní produkci.

Knihy vycházejí v těchto řadách:

Campaign: Věnovaná jednotlivým bitvám a válečným tažením.

Elite: Zpracovává tématiku skupin válečníků a jednotek, které ve své době výjimečné svý posláním či kvalitou.

Men at Arms Nejrozsáhlejší řada, která mapuje vojska jednotlivých zemí a period.

Vanguard, New Vanguard: Dvě řady zaměřené na pozemní bojovou techniku v 20.století, jejichž každý díl je zaměřen na jeden prostředek.

Warrior Další řada věnovaná různým typům vojsk v jednotlivých zemích. Special Editions: Všehochuť od Alexandra Makedonského až po dějiny vojenských motocyklů.

Nás však zajímá zejména středověk, který nalezneme v řadách Campaign, Elite, Men at Arms a Warrior. Ačkoliv to není období nejsledovanější, 51 titulů věnovaných válečníkům na celém světě v období od 6. století až po 17. Století je počet úctyhodný. Pořízení všech těchto knih by stálo přibližně 25.000 korun, což není částka nikterak zanedbatelná a jedinou možností, jak ji snížit by bylo oželet jiná než evropská teritoria.

Před několika lety začaly vycházet knihy z Osprey i ve Varšavě a kromě toho, že byly tudíž v polštině, která je pro mnohé stále ještě srozumitelnější více než angličtina, byly i levnější. Bohužel, mezi britskou a polskou stranou nastala po vydání několika čísel roztržka (údajně neshody v oblasti autorských práv) a polská mutace přestala vycházet, aniž by stačila poskytnout něco ke středověku.

Aby přehled vydavatelské činnosti byl úplný je třeba také zmínit, že pro příznivce letadel je k dispozici celá řada monografií, jež mapují jednotlivé typy. Na své si ale přijdou i lidé méně militantní, neboť atraktivní knihy Osprey vydává i o převážně závodních automobilech a motocyklech. To už je ale jiná pohádka, která na tyto stránky nepatří.


Související články:
Nakladatelství OSPREY, (14.10.1998)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 14. 10. 1998 | 3361 přečtení | Počet komentářů: 217 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Zpracováno podle aktuálního katalogu Osprey Publishing na ro
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server